Jak wybrać buty na snowboard?

Buty to najważniejszy element stroju snowboardowego. Przy napiętym budżecie wielu riderów popełnia poważny błąd, inwestując wszystkie pieniądze w deskę, oszczędzając na butach i wiązaniach. Jednak to niewygodne buty mogą zepsuć całą przyjemność z jazdy. Dlatego pierwsza zasada przy wyborze — nie skąpić na buty. Nawet jeśli tylko na nie wystarczy Ci pieniędzy.

Sztywność buta na snowboard

Sztywność jest jednym z kluczowych parametrów określających buty na snowboard. Łatwo sprawdzić, czy patrzysz na właściwy but. Wystarczy trzymać go w dłoniach i próbować zginać go składając cholewkę i miejsce, gdzie powinny znajdować się palce. Im łatwiej to zrobić, tym bardziej miękki jest but i odwrotnie. Oczywiście nie trzeba porównywać wszystkich butów pod względem odczuć. Zawsze podawany jest przy nich przybliżony wskaźnik twardości, jednak każdy producent stosuje własną skalę, dlatego nie należy się nią kierować przy porównywaniu modeli różnych marek.

buty na snowboard

But wewnętrzny

Podczas gdy sztywność jest bezpośrednią funkcją konstrukcji buta zewnętrznego, konstrukcja buta wewnętrznego odpowiada za dopasowanie, komfort i izolację. Większość z nich zawiera dziś jedną lub więcej stref termoformowalnych. Zawarta w nich pianka ma zdolność do:

  • Mięknięcia po podgrzaniu;
  • Przybierania pożądanego kształtu, a następnie zachowania go po ochłodzeniu.

Dzięki termoformowaniu trzymanie stopy jest dokładniejsze, a but lepiej dopasowany. Dzięki temu są wygodniejsze w jeździe i bardziej komfortowe w sterowaniu deską.

Problem izolacji termicznej nie jest w przypadku butów na snowboard tak dotkliwy, jak w przypadku butów narciarskich. Wystarczy gruba warstwa pianki i miękka, pluszowa wkładka wewnętrzna. Dlatego też zazwyczaj ocieplane są tylko modele damskie.