Wybieramy buty do nauki chodzenia

Wydawać by się mogło, że stopa to taka prosta część ciała. Jednak, wbrew pozorom, to bardzo skomplikowane „narzędzie”, ponieważ rozwija się aż do 15 roku życia. Z tego powodu wybór odpowiedniego obuwia jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania.

Odpowiednie buty do nauki chodzenia

Temat butów do nauki chodzenia jest obwarowany mnóstwem mitów. Dodatkowo sprawę komplikuje to, że mnóstwo ludzi przekazuje swoją wiedzę na różnych forach internetowych dla rodziców, ale często te informacje wprowadzają tylko w błąd. Młodzi rodzice stają prze dylematem jakie obuwie będzie najlepsze, czy takie z miękką czy twardą podeszwą? Wiązane, wsuwane czy na rzepy? Czy wkładka ma być ortopedyczna czy może samoprofilująca? Tak naprawdę dziecięca stópka najlepiej rozwija się, kiedy maluch biega boso. Niestety, ani nasz klimat, ani otocznie temu nie sprzyjają, więc wybór butów do nauki chodzenia jest sprawą dość poważną. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dopiero około 5 roku życia zaczynają kostnieć chrząstki miękkie w stopie, dlatego pierwsze buty są tak ważne.

Na co zwrócić uwagę wybierając buty do nauki chodzenia?

1. Podeszwa, a właściwie jej kształt, musi być wyższa z tyłu i szersza z przodu,
2. Cholewka, materiał z jakiego jest zrobiona powinien być dopasowany do pory roku,
3. Wkładka, która w większości dziecięcych bucików jest samoprofilująca, więc dopasowuje się do stópki malucha,
4. Rodzaj zapięcia w dziecięcych bucikach może być przeróżny, ale należy pamiętać o tym, że zawsze powinno być prawidłowo zapięte.