Buty na wesele: styl czy komfort?

Wesele jest jedną z niewielu okazji, gdy można lub nawet należy pokazać swój wizerunek od jak najlepszej strony. Dla wielu osób dość kłopotliwą kwestią jest dobór butów: często bowiem okazuje się, że eleganckie buty są niewygodne. Jeszcze niedawno powszechne było przekonanie, że aby móc wyglądać ładnie, trzeba cierpieć.

Na szczęście takie podejście traci na popularności i producenci butów zwracają większą uwagę na wygodę użytkowników butów niż kiedykolwiek wcześniej. Inną kłopotliwą kwestią jest dobór butów na wesele do kolorów oraz kroju pozostałych części garderoby. W niniejszym artykule wyjaśnimy pokrótce czym kierować się przy wyborze butów na wesele, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Buty na wesele dla mężczyzn

Jeśli chodzi o dobór butów na wesele u mężczyzn, sprawa jest o wiele mniej skomplikowana niż u kobiet. Na uroczyste okazje, takie jak wesele zaleca się zakup butów o kolorze czarnym lub brązowym. Jeśli chodzi o model, najpowszechniejszym i najbardziej klasycznym są po prostu czarne półbuty. 

Pasują one zarówno do smokingu, jak i do grafitowego, granatowego lub szarego garnituru. Elegancji dodają buty wykonane ze skóry, nie muszą jednak pochodzić od producentów drogich, włoskich marek. Najpopularniejszymi odpowiednikami są:

  • Lasocki,
  • Bugatti, 
  • Gino Rossi
  • Sergio Bardi.

Skóra naturalna lub ekologiczna, z której wykonane są buty na wesele tych producentów, nie różni się wyglądem od swojego droższego odpowiednika.

Buty na wesele dla kobiet

Wybór butów na wesele dla płci żeńskiej jest o wiele bardziej szeroki niż w przypadku panów. Jeszcze niedawno najpopularniejszym modelem były szpilki, jednak powoli odchodzi się od niego, a przyczyną jest oczywiście szybko pojawiający się dyskomfort w wyniku noszenia wysokich obcasów.

Panie ceniące wygodę z pewnością zwrócą uwagę na buty na platformie lub koturnie – dzięki nim pięty mają pewne oparcie, co przekłada się też na ulgę dla stóp uczestniczki wesela. Coraz popularniejsze stają się też czółenka: nie są tak wysokie jak szpilki, a również emanują elegancją.

Poniżej przedstawiamy marki posiadające szeroki asortyment butów na wesele dla kobiet i jednocześnie rozsądne ceny:

  • Clara Barson, 
  • Jenny Fairy, 
  • DeeZee, 
  • Lasocki, 
  • Gino Rossi.

Dobór koloru i fasonu butów powinien być odwrotny niż sama kreacja. Jeśli uczestniczka wesela wybierze prostą suknię, może zaszaleć z kolorem i fasonem butów. Z kolei do krzykliwej kreacji pasują stonowane buty na wesele.