Kurtka skórzana – ubranie, którego nie powinno zabraknąć w szafie

Kurtka, płaszcz czy marynarka to dopełnienie niemal każdej stylizacji, dlatego nie można tego elementu garderoby traktować z przymrużeniem oka. Klasyczne okrycia wierzchnie to gwarancja, że dopasujemy je do prawie każdego outfitu, dlatego w szafie nie powinno również zabraknąć skórzanej kurtki, która jest niezastąpiona wiosną czy jesienią – jak wybrać kurtki skórzane, aby nie wisiały w szafie zupełnie zbędne?

Kurtka ze skóry o ponadczasowym fasonie

Kurtek ze skóry znajdziemy w sklepach co niemiara, jednak nie każda będzie równie uniwersalna. Na jakie fasony najlepiej postawić? – Do eleganckich stylizacji warto zakładać skórzaną kurtkę chanelkę. Jest to okrycie wierzchnie, które odznacza się prostym krojem niemal bez żadnych dodatków i w tym właśnie tkwi jej siła. Kurtka sięga do bioder i jest dość dopasowana, nie posiada klap ani kołnierza, co najwyżej niektóre modele mogą mieć niedużą stójkę. Zapinana na suwak, może być noszone zarówno odpięta, jak i zasunięta, świetnie również będzie zastępować tradycyjną marynarkę. Pasuje przede wszystkim do bardziej eleganckich stylizacji, ale bez obaw można ją także wykorzystać do tych bardziej casualowych. 

W sklepach natkniemy się także na damskie skórzane kurtki, które wyglądają jak tradycyjne marynarki. Obecnie powoli znów wracają do mody, więc możemy również postawić na taki fason, o ile nie obawiamy się, że znów za jakiś czas odejdą do lamusa. Takie skórzane kurtki świetnie sprawdzą się w casualowych, a także bardziej formalnych stylizacjach. 

Jednym z najbardziej ponadczasowych rozwiązań jest także skórzana kurtka ramoneska. Kiedyś noszona przez motocyklistów, szybko stała się także obowiązkowym elementem garderoby wokalistów zespołów rockowych i to głównie za ich przyczyną weszła również do świata mody. Odznacza się ona bardziej „niegrzecznym” charakterem, ponieważ dużo w niej metalowych elementów, np. ćwieków. Posiada podwoje klapy właśnie z ćwiekami, a także zamek przesunięty na bok oraz pas wszyty na samym dole, którym można spiąć poły. Niektóre modele mogą także posiadać zamki w rękawach oraz więcej kieszeni zapinanych na zamki. Jej zdecydowaną zaletą jest to, że pasuje praktycznie na każdą sylwetkę – dobrze będą w niej wyglądać zarówno szczupłe, jak i tęższe panie. Za racji tego, że posiada mniej formalny charakter, to jest elementem garderoby, który sprawdzi się stylizacjach przede wszystkim casualowych. 

Jak wybrać kurtkę skórzaną damską? – Najlepiej dopasować ją do swojego indywidualnego stylu – jeśli preferujemy stylizacje casualowe, to ramoneska będzie idealnym rozwiązaniem, w wersjach bardziej eleganckich najlepiej wybrać chanelkę. A co z innymi fasonami? – Oczywiście możemy je posiadać również w swojej szafie, ale wtedy musimy liczyć się z tym, że nie zawsze dopasujemy je do zdecydowanej większości stylizacji. 

Kurtka skórzana a rozmiar 

Kurtkę skórzaną warto także odpowiednio dopasować pod względem rozmiaru. Zbyt wąska nie wygląda za dobrze na sylwetce, natomiast zbyt obszerna nie podkreśli walorów kobiecej sylwetki. Dokonując zakupu, najlepiej mierzyć kurtkę na sweter lub bluzę, wtedy będziemy pewni, że na pewno nie będzie za ciasna, jeśli założymy ją właśnie do swetra. To da nam również gwarancję wykorzystania jej w jeszcze większej ilości outfitów, ponieważ można ją nosić zarówno wiosną, jesienią, jak i latem do lekkiej sukienki, gdy zrobi się chłodniej. Zdarza się również, że w połączeniu z grubym wełnianym swetrem może posłużyć także w cieplejsze zimowe dni. 

Kurtka z ekologicznej czy naturalnej skóry?

Kurtki ze skóry ekologicznej są tańsze od tych uszytych ze skóry naturalnej, ale są one również nieco mniej trwałe. Jeśli więc chcemy, aby służyła nam latami, to lepszym wyborem będzie skóra naturalna. Ponadto taka kurtka jest bardziej komfortowa w noszeniu, ponieważ to naturalny materiał, który zapewnia świetną wentylację. Oczywiście skóra ekologiczna to przede wszystkim alternatywa dla osób, które sprawy zwierząt i ekologii biorą sobie szczególnie do serca. W tej kwestii powinny więc zdecydować nasze osobiste przekonania, a także kwestie finansowe.