Która uprząż wspinaczkowa jest najlepsza?

uprząż wspinaczkowa

Porządna uprząż wspinaczkowa jest tak samo ważna, jak solidne buty i wytrzymałe liny, dlatego też warto poświęcić nieco czasu, aby kupić niezawodny sprzęt z najwyższej światowej półki. Warto zaznaczyć, że na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele modeli, które przeznaczone są do różnych zastosowań wspinaczkowych.

Najpopularniejsze modele

W dzisiejszych czasach większość producentów oferuje swoim klientom uprzęże biodrowe, piersiowe i kompletne uprzęże, które cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Najważniejsza jest biodrowa uprząż wspinaczkowa, która zbudowana jest z pasa biodrowego i dwóch dodatkowych pasów udowych, które można dowolnie regulować. Całość połączona jest ze sobą specjalną pętlą, która potocznie zwana jest łącznikiem. Po bokach bardzo często przyszyte są specjalne pętle na sprzęt. Pasy biodrowe spina się zawsze metalowa klamrą.

Uprząż piersiowa

Piersiowa uprząż wspinaczkowa zbudowana jest z kolei ze specjalnych pasów, które obejmują barki. Warto wspomnieć o tym, że uprząż piersiowa nie jest stosowana samodzielnie, ale w połączeniu z powyżej opisaną uprzężą biodrową. Połączenie tych dwóch różnych systemów doskonale sprawdzi się przede wszystkim w górach, gdzie nie może dojść do obrócenia głowy w dół. Kompletna uprząż wspinaczkowa to nic innego jak połączenie uprzęży biodrowej i piersiowej. Uprząż kompletna to najlepszy wybór dla początkujących adeptów wspinaczki.