Koszulki patriotyczne – nowy szyk mody czy przejaw kiczu?

Jest to temat wywołujący niemałe kontrowersje. Na ulicach widzimy wiele osób, przyodziewających koszulki patriotyczne Surge Polonia w stylu „Polska Walcząca” czy innych firm z tagami „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Dla jednych osób jest to postępowanie godne pochwały, inne osoby otwarcie kpią z tej mody. Jak z tymi ubraniami jest naprawdę?

Nie oceniaj pochopnie

Nie ma nic złego w ubieraniu się w taki sposób, jaki preferuje dana osoba. Narzucanie jakichkolwiek restrykcji i konkretnej mody jest zjawiskiem niepożądanym, cofającym nas w odmęty wieków nietolerancji i pogardy. Dla ludzi noszących patriotyczne koszulki spod znaku polskich firm takich jak Patriotic czy Surge Polonia, jest to często próba zamanifestowania swojej miłości do ojczyzny i przywiązania do narodowych wartości. Jeśli ktoś uważa odzież patriotyczną za kicz, to ma do tego prawo. Jednak z osądem powinien się co najmniej powściągnąć. 

Moda na patriotyzm

Ciężko nie zgodzić się z twierdzeniem, że sklepy oferujące odzież o tematyce narodowej i patriotycznej przeżywają prawdziwy rozkwit. Moda ta, jak każda inna, zostanie jednak na pewno zredukowana. Z pewnością sklepy będą wciąż znajdować osoby chętne do noszenia tego typu ubrań, jednakże „boom” na patriotyzm na koszulkach kiedyś się skończy i być może przyjmie inną formę. Póki co można jednoznacznie stwierdzić, że moda na patriotyzm istnieje i koszulki patriotyczne są chętnie kupowane i noszone.