Jak wybrać idealne buty trekkingowe damskie?

Wybór butów trekkingowych damskich jest bardzo ważnym elementem wyprawy. W ekstremalnych przypadkach buty będą na nogach każdego dnia, dlatego też muszą być przede wszystkim wygodne. Szczególnie panie nie powinny kierować się tutaj estetyką, jak mają to w zwyczaju. Oto kilka przydatnych porad, które pomogą dobrać idealne obuwie.

buty trekkingowe damskiePierwszym pytaniem, które każdy powinien sobie zadać jest to, czy buty będą przeznaczone do wypraw letnich, czy zimowych. Można oczywiście znaleźć odpowiednie buty trekkingowe damskie, które nazwane są uniwersalnymi, ale lepiej posiadać dwie pary. Buty zimowe mają całkiem inną konstrukcję, ponadto na zimę należy wybrać buty wyższe, cięższe i cieplejsze. W lecie przydadzą się buty umożliwiające swobodny przepływ powietrza, a ponadto lżejsze i niższe.

Kolejnym punktem przy wyborze butów jest właśnie ich wysokość. Na cięższe, bardziej wymagające wyprawy, zdecydowanie bardziej polecane są buty wyższe. Przy większym zmęczeniu zdecydowanie łatwiej jest skręcić przez nieuwagę kostkę, dlatego też wyższe buty stanowić będą lepszą podporę dla stopy. Na spacery dolinami można spokojnie wybrać te niższe, a przez to bardziej przewiewne buty.

Ostatnim z tych najważniejszych elementów przy wyborze górskiego obuwia jest giętkość podeszwy, czyli w podatność na ugięcia. Podobnie jak z wysokością buta, podeszwa powinna być tym sztywniejsza, im cięższe warunki i trasy. Dzięki temu stopa będzie odciążona na mniejszym punkcie podparcia.