Kardigan – jak wybrać stylowy model?

Mało kto wie, że nazwa kardigan pochodzi od tytułu hrabiego Cardigan, angielskiego generała, którego żołnierze nosili dzianinowe mundury, przypominające dzisiejsze swetry określane tym mianem. Ten dodatek do stroju sprawdził się nie tylko w armii, ale także w modzie damskiej, i stał się jednym z najbardziej uniwersalnych elementów garderoby. Trzeba go tylko dobrze zestawić z resztą elementów ubioru. W tym artykule podpowiemy jak wybrać kardigan damski by nasza stylizacja nabrała pełnej klasy.

Rodzaje kardiganów

Kardigany to bardzo szeroka grupa swetrów: https://intimiti.pl/kardigany, jednak przyjęło się, że takim mianem nazywamy jedynie swetry rozpinane zapinane na guziki. Swetry mogą mieć różną długość, sięgać talii, połowy ud, kolan a nawet połowy łydek. Kolor, wielkość guzików czy faktura materiału również będzie się różnić w zależności od wybranego modelu.

Coraz częściej jednak odchodzi się od klasycznej definicji kardiganów, i tą nazwą nazywa się także rozpinane swetry bez zapięcia, czy modele wiązane jedynie w talii. Wszystko przez to, że w sklepach internetowych sprzedawcy pod danym hasłem chcą umieścić jak największą ilość oferowanych przez siebie produktów.

Odpowiedni wybór swetra

Kardigany sprawdzają się zarówno w eleganckich stylizacjach, jak i w tych bardziej codziennych, czy weekendowych. Warto jednak znać odpowiedź na pytanie jak wybrać kardigan damski by wyglądać w nim elegancko. A zależy to od pozostałych elementów stroju, do spodni czy spódnicy najlepiej pasuje krótki kardigan, kończący się gdzieś w okolicach talii. Natomiast w zestawieniu ze sukienką najlepiej wybrać sweter odpowiadający jej długością, licujący się z jej rąbkiem niczym płaszczyk.

Kardigany sprawdzają się nie tylko w eleganckich stylizacjach, ale i w tych bardziej codziennych. Tu jednak można sobie pozwolić na o wiele większą swobodę wyboru modelu. Do spodni swobodnie można dobrać fason do połowy uda, czy nawet do połowy łydki. Takie długości dobrze sprawdzą się też przy spódnicach ołówkowych i trapezowych. Jednak do spódnic o szerokim rozkloszowanym dole lepiej wybrać jednak krótszy model.